Tarım- ÜFE Mart ayında yüzde 0,52 arttı

 Tarım- ÜFE Mart ayında yüzde 0,52 arttı
17 Nisan 2018 Salı 11:08

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) oranlarıyla ilgili bilgiler verildi.

Haber merkezi - Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre, yüzde 0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre, 3,03, bir önceki yılın aynı ayına göre de,  %7,70 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,80 artış gösterdi. Bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde %0,62, ormancılık ürünlerinde%0,44 artış, balıkçılıkta %2,68 azalış oldu. Aylık en fazla artış canlı hayvan ve hayvansal ürün ana grubunda gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %2,64 artış, çok yıllık bitkisel ürünlerde %0,73 ve tek yıllık bitkisel ürünlerde ise %0,28 azalış olarak gerçekleşti.

 Alt tarım gruplarından sebzeler bir önceki aya göre %0,61 azaldı  

Alt tarım gruplarından; yağlı meyveler %4,46, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar %3,42 ve canlı sığırlar, bunlardan elde edilen işlenmemiş süt %2,78 artış, diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler %4,54 ve çeltik %0,60 azalış gösterdi.     Mart 2018’de endekste kapsanan 81 maddeden; 44 maddenin fiyatlarında artış, 32 maddenin fiyatlarında düşüş gerçekleşirken, 5 maddenin fiyatlarında değişim olmamıştır.  

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz