3 AYDA 80 DEPREM ve...

3 AYDA 80 DEPREM ve...
8 Nisan 2018 Pazar 21:24

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Düzce ve Bolu’da 11 gün arayla yaşanan depremler tedirginliğe neden olurken, sosyal medyada birçok kişi sarsıntıların devamının gelip-gelmeyeceğini sorgulamaya başladı. Uzmanların bölgenin depremselliği ile ilgili açıklamalarını okuyucularımız için toparladık.

Haber merkezi -  28 Mart 2018 tarihinde Düzce’de en büyüğü 3,6 olan 4 deprem paniğe neden olmuştu. Hatta eğitime 1 gün ara verilmişti. 8 Nisan gecesi saat 00:16’da merkez üssü Bolu iline bağlı Yeşilçele köyü olan 4,9 büyüklüğündeki deprem, Bolu, Düzce ve Zonguldak ilçeleri başta olmak üzere, Sakarya, İzmit, Ankara’nın kuzeyi ve İstanbul’un Anadolu yakasındaki bazı semtlere kadar hissedildiği öğrenildi. Binlerce vatandaş birkaç saat dışarıda durduktan sonra evlerine geri dönmüşlerdi. Hareketlenme yerin yaklaşık 6 kilometre derinliğinde oluştu.

Hissedilir depremlerin dışında son 3 ayda büyük bölümü hissedilmeye onlarca sarsıntının yaşandığı kaydedildi.

BÖLGE ÇOK HAREKETLİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 9 Ocak-8 Nisan 2018 tarihleri arasında büyük bölümü hissedilmeyen 80 sarsıntının olduğu, bu sarsıntıların genellikle 1,5 ila 2,8 arasında olduğu öğrenildi. Büyük bölümü birinci derecede deprem sahasında yer alan Bolu ve Düzce çevresinde bu aktivitelerin olağan olduğu da belirtilmektedir.

Jeologlar Bolu ve Düzce’nin Kuzey Anadolu Fay Zonu sistemi ve çatallanmalarının etkisinde olduğunu, ancak yakın gelecekte çok büyük deprem ihtimalinin zayıf olduğunu ifade ediyor. Ancak, Düzce ve Bolu çevrelerinde hafif ve orta büyüklüğü yaklaşan salınımların birkaç yıl arayla tekrarlamasının normal olduğunun da altı çizilmektedir.

"5,5 – 5,8 ARASINDA DEPREM EKSİĞİ VAR"

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 17 Ağustos Gölcük-Kocaeli (7,4) ve 12 Kasım Düzce (7,2) 1999 depremlerinin ardından Bolu’da orta büyüklükte deprem eksiğinin olduğunu belirterek; “Bu depremden çıkan güre (enerji) bunu karşılamıyor. Beklediğim salınım gecikti, ancak uç veriyor. Bolu’nun yüzde 94’ü birinci önemde deprem bölgesi içinde kalıyor. Dolayısıyla bu tür depremler normaldir. Bölge Kuzey Anadolu Fay kırığının etkisindedir. Bu depreme öncü diyemeyiz. Artçıları da yaşandı” açıklamalarına yer vermişti. 

   

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz