ALAPLILI YATÇILAR KARARLI

ALAPLILI YATÇILAR KARARLI
9 Ekim 2018 Salı 12:00

HASAN HAŞIL-FEDAİ KAÇAR

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Ahşap yat üzerine faaliyet gösterecek olan Alaplı Çay boyundaki 70 dönüm arazi üzerinde yapılması düşünülen Yat ve ahşap tekne imalatı için harekete geçen Alaplılı yatçılar yat sektörünü yeniden Alaplı’ya kazandırmak istiyor.

AK Parti Önceki Dönem Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, beraberinde Alaplı Sevim Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Sevim ile birlikte İstanbul Tuzla’daki Boat Show fuarına katıldı. Alaplı Ahşap Yat ve Tekne İmalatçıları Kooperatifi (AYTEK) Başkanı İbrahim Türkoğlu ile birlikte yat fuarını gezen Çaturoğlu ve Sevim, ilçede yapılması planlanan Yat ve ahşap tekne imalatı tesisi için görüş ve fikir alışverişinde bulundu. 
Alaplı Sevim Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İş adamı Cengiz Sevim, “Tuzla Yat fuarını ziyaret ettik. Burada hem teknoloji ve model bazında yeni teknoloji ile yapılan yatları görme fırsatımız oldu. AK Parti Önceki Dönem Zonguldak Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu ve AYTEK Kooperatif Başkanımız İbrahim Türkoğlu ile birlikte fuarı gezdik. Kendisiyle Alaplı’da AYTEK projemiz ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Buradaki yat sektörünün tamamını ilçemize getirerek Alaplı’mızı bir dünya markası yapmak için mücadele edeceğiz” dedi. 
AK Parti Önceki Dönem Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’da Yat ve tekne üretiminin başkentine geri dönmesini istediklerini belirterek şöyle konuştu: “Biz yat ve tekne fuarlarını genellikle kaçırmıyoruz. Hem deniz hem de Yat ve tekne Alaplı’mızla tarihimizle özdeşleşmiş değerlerimizdir. Biliyorsunuz çok eski tarihlerden itibaren bölgemizde ahşap yat ve gemicilik inşası çok önem kazanmıştı. Bunda orman varlığı olarak sert ağaçların ve ustalarımızın kalitesinin büyük önemi var. Tabi zaman içerisinde bu İstanbul’a, İzmir’e Antalya’ya Muğla’ya ve çeşitli yerlere kaymış ama bizim mütebbis kardeşlerimiz ve ağabeylerimiz Türkiye’nin her yerinde başta Tuzla’da olmak üzere Alaplı’mızın ve bölgemizin bayrağını dalgalandırıyorlar. O açıdan bizde bu amaçla yat ve tekne inşasının tekrar bölgemize dönmesi amacıyla çok eski tarihlerde çalışma başlattık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah valimizin de desteği ile birlikte AYTEK Kooperatifimizin yöneticileri ve üyeleri ile birlikte tekrar Alaplı’yı tarihteki yat ve tekne üretimi dönemindeki o ihtişamlı günlerine ulaştırmak için mücadele veriyoruz. Diyoruz ki yat ve tekne üretimi başkentine geri dönsün “ 
Alaplı AYTEK Kooperatif Başkanı İbrahim Türkoğlu, “Bizde 10 seneden beri Alaplı’mıza yat tersanesi kurmak için çalışma yaptık. Ama hala daha başaramadık. İnşallah yeni valimiz ile birlikte en kısa zamanda yapmayı düşünüyoruz. Fuarcılık dediğimizde Türkiye’ye fuarı ilk getiren benim, 1986 senesinde Türkiye’de ilk boat show’u Dolmabahçe’de bir çadırda yaptık. O zamanlar sadece boat show da boya ve aksesuarlar sergileniyordu. İlk defa 15 metre ile boat show’a çadırda katıldım. 1990 yılında Türkiye’den 5 bin broşür ile Almanya Düseldorf ve Cenova fuarlarına katılarak bu broşürleri dağıtarak 1991-1992 yılında Türkiye’nin altın yıllarını yaşadık. Hatta 2012 yılına kadar Türkiye şu andaki konumu durumunda dünya üçüncüsü konumuna geldi. İsmi cismi belli olmayan Türkiye şu anda yat sektöründe dünya üçüncüsü, inşallah ben Alaplılı olarak Alaplı’da yapmak istiyorum. Benim şu anda İstanbul’da iki adet 280 metrekarelik atölyem var. Şu anda Avrupa ile çalışıyorum. Avusturalya’ya İtalya’ya ve Almanya’ya yat gönderiyorum. AK Parti Önceki Dönem Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu bize çok önderlik etti. İnşallah onun sayesinde Alaplı’da da bir tesisimiz olacak. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz