BELEDİYENİN HİZMETİ "ADAMINA GÖRE" MUAMELE İDDİASI!

BELEDİYENİN HİZMETİ "ADAMINA GÖRE" MUAMELE İDDİASI!
17 Nisan 2018 Salı 11:02

Yenihaber

Karadeniz Ereğli Belediyesinde onlarca birim var. Bu birimlere vatandaşlar tarafından çeşitli sıkıntıların çözüme kavuşturulması amacıyla verilen dilekçelere aylarca yanıt verilmezken, konu müteahhidin işi olunca anında devreye girilerek çifte standart uygulandığı iddia ediliyor.

Haber merkezi - Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesi belediyesinde “çözüm Masası” dahil onlarca birim yer alıyor. Bu birimlere vatandaşlar çeşitli nedenlerle başvurup sıkıntılarının çözüme kavuşturulması için dilekçe veriyorlar. Karadeniz Ereğli Belediyesiyle ilgili gazetemize gelen vatandaşlardan bazıları dilekçelerine aylardır cevap alınmadığından yakınırken,bazı dilekçelere 7 aydır cevap verilmediği de öne sürüldü. Ancak konu müteahhidin işi olunca hizmetin belediyenin araç gereçleri kullanılarak en kısa sürede giderildiği iddialar üzerine öğrenilmiştir.  

Haberimizde yer alan karede belediyenin araçlarının kullanıldığı görülüyor. Fotoğrafın, Bağlık Mahallesi, İsmail Mazlumcu sokakta çekildiği kaydedildi.

Diğer yandan, bazı vatandaşlar ise dilekçelerine hiç yanıt gelmediğini iddia ederek, belediyede ilgili birime defalarca gittiklerini ifade ediyorlar.

Bu örneklerden biride ilçenin Sarıkorkmaz mahallesinde Abalı sokakta ikamet eden bir vatandaşın başına geldi. Evlerinin yakınındaki caddede giderle ilgili problem olan ve yağışlı havalarda taşkınların yaşandığı mazgalla ilgili belediyede ilgili birime defalarca sözlü ve yazılı talepte bulunuldu. Sıkıntının giderilmesi için daire müdürleri hatta belediye başkan yardımcısına bile çıktığını belirten vatandaşın sorununun uzun süre çözülmediği, belediyeye tekrar tekrar gidilmesinin ardından aylar sonra problemin anca giderildiği öğrenildi.

MÜTEAHHİTİN YAPACAĞI İŞİ BELEDİYE Mİ YAPIYOR?    

Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda,  Kdz. Ereğli Belediyesi yönetiminin hizmet anlayışında gerçekleştirilen çalışmalar “Çifte Standart”  şeklinde yorumlanıyor. Bazı vatandaşların dilekçeleri, dosyalar ve tozlu raflar arasında cevap ararken, konu daha sözü geçen kişilere gelince de belediyenin donanımlarının seferber edildiği öne sürülüyor.

Gazetemizin whatsApp ihbar hattına gelen fotoğraf ve bilgilendirme yazılarında; “ Vatandaşın dilekçesine cevap bazen yedi ayda geliyor. Bazen de hiç devap gelmeyen dilekçelerde oluyor. Ereğli Belediyesindeki hizmet bazı vatandaşlara neredeyse kaplumbağa hızında ilerlerken, bazılarına da örneğin müteahhidin işinde tazı hızında ilerlediği görülüyor. Tüm yurttaşlar lafa gelince eşit haklara sahip. Ancak iş uygulamaya gelince durum çok farklı oluyor. Belediyenin kepçesi, kamyonu, asfaltı belediyenin işlerinin dışında özel olarak ta kullanılmaktadır. Bunu araştırabilirsiniz. Sayın Belediye Başkanı Uysal muktedir olsaydı müteahhidin yapması gereken işi belediyenin imkanlarıyla yapıp tüyü bitmemiş yetimin hakkını peşkeş çekmezdi. Bazı sokaklarda vatandaşların evlerinin yakınlarında kanalizasyonlar akıyor, patlayan borular onarılmayı bekliyor. Aylar sonra görevliler yönlendiriliyor. Yine başka bir mahallede benzer sıkıntıyla ilgili belediye yetkilisine dilekçe veriliyor. Dilekçe onaylanıyor. Kayda alınıyor. Fakat 7 ay geçiyor cevap yok! Müteahhide göre değil, eşit hizmet anlayışına, hakka göre davranılmasını istiyoruz…”   

Öte yandan konuyla ilgili araştırma yapan muhabirimiz, Sarıkorkmaz mahallesi Abalı sokakta ikamet eden bir vatandaş ile yaptığı görüşmede, evinin yakınında alt yapıda yaşanan sıkıntı nedeniyle yağışlı havalarda yaşanan taşkınların bahçesine zarar verdiğini öğrendi. Belediyenin sorumluluğundaki altyapıdan kaynaklandığı için ilgili birime defalarca giderek sözlü ve yazılı talepte bulunduğunu ifade eden vatandaş, daire müdürleri hatta bir keresine belediye başkanına bile ulaştığını, sorununun aylar sonra çözüme kavuşturulduğunu, patlayan boruya ulaşılarak onarıldığını kaydetti. Bu süreç içerisinde belediyeye 4-5 kez başvurulduğu öğrenilmiştir. 

Haberde konuyla ilgili sorumluluğu olan ilgili şahısların yanıt haklarının olduğu, cevap haklarını kullandıkları takdirde haber portalımız ve gazetemizde yayınlanacağını hatırlatırız.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz