Romanlar TBMM kulislerinde...

Romanlar TBMM kulislerinde...
5 Nisan 2018 Perşembe 17:09

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Batı Karadeniz Romanlar Derneği ve Kadın Kolları Yönetimi, beraberinde Bolu ve Düzce Romanlar Dernekleri Yönetimleri ile birlikte, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bölge milletvekilleri başta olmak üzere, 8 milletvekili ile istişarelerde bulundular. Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanının da yer aldığı ve olumlu gelişmelerin kaydedildiği görüşmelerin ağırlıklı konusu TOKİ oldu. Görüşmeler yaklaşık 6 saat sürdü. Romanların bir sonraki adresi ise, 11 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Külliye’si…

(Habere ilişkin fotoğraf galerisi metnin altında sıralanmaktadır)

Haber merkeziZonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, 2014 yılında kurulan ve özellikle son 1 yıldır devlet destekli hayata geçirilen, sosyal, kültürel, eğitici ve istihdama yönelik projeler ile sınırları aşan Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetimi - Batı Karadeniz Kadın Kolları Yönetimi beraberinde, Düzce, Bolu Roman Dernekleri Yönetimleri’yle, 04 Nisan 2018 Çarşamba, öğlen ve akşam saatleri arasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de milletvekilleri ile Halkla İlişkiler Binası Toplantı Salonu’nda, bazı vekillerin makamlarında ve meclisin kalbinin attığı, kararların alındığı parlamento binasının kulislerinde görüşmeler içerisinde bulundular.

ROMANLAR BİRLİK OLDU…

Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkanı E.Kazım Adak ve yönetimi, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Kadın Kolları Başkanı Çile Atlazoğlu ve yönetimi, Düzce Romanlar Sosyal Kültür ve Yaşatma Derneği Kurucu Başkanı İhsan Gün, Düzce Roman Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Sibel Gün Çabuk, Bolu Romanlar Sosyo-Kültürel Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Umur Can Soydan, Bolu Genç Romanlar Dernek Başkanı İsmail Demir ile Alaplı ilçesine bağlı Roman vatandaşların yaşadığı Sarıkadı köyünün muhtarı Metin Kara, TBMM’deki ziyaret ve görüşmeler de yer aldı.

6 SAAT TE 8 MİLLETVEKİLİ…

Yenihaber Gazetesi Muhabiri Timuçin Özat’ın takip ettiği program dahilinde; AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, AK Parti Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, AK Parti MKYK (Merkez Karar Yürütme Kurulu) Üyesi Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ile yapılan görüşmelerde, 2017 yılında Devlet tarafından desteklenen ve hayata geçirilen projeler bir dosya halinde milletvekillerine verilerek, sosyal, kültürel, istihdam, barında, eğitim alanında yapılan çalışmalar hakkında vekillere, Romanlar Dernekleri Başkanları tarafında bilgiler aktarıldı.  

Konukları ile tek tek ilgilenen milletvekilleri, saatlerce zaman ayırarak, konuklarının toplumsal taleplerini dinlediler, yoğun istişare gerçekleştirdiler.

ADAK, VEKİLLERE ÇALIŞMA DOSYASINI TAKDİM ETTİ

Ağırlıklı konunun, ilk önce Karadeniz Ereğli’de, Roman yurttaşların ikamet edeceği, 24 dönümlük alanda yapılması planlanan 150 dairelik TOKİ konusu olduğu toplantılarda, vekillere ortak talebi özetleyen Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkanı Kazım Adak: “Bölgemizdeki TOKİ sorunuyla ilgili yıllardır planlamalar yapılmaktadır. Yıllardır düşündüğümüz ve üzerinde çalıştığımız proje hazır. Konuyla ilgili görüşmeler yaptık. Yeri de belli. Sosyal Sorumluluk Projeleri içeriğinde, Roman vatandaşların barınma sorunu ile ilgili yürüttüğümüz çalışmaları sizlerle paylaşmak ve bu konudaki ortak taleplerimizi bizzat aktarmak amacı ile sizleri ziyaret ettik. İlginizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Adak konuşmasının ardından, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’na, son bir yılda, yerel, bölgesel, ve uluslararası alanda faaliyete geçirilen projelerin bilgilerinin toparlandığı dosyayı takdim etti.

BOSTANCI: HEM BARINACAKLAR, HEM ÜRETECEKLER

Batı Karadeniz Romanlar Derneği Genel Sekreteri Abdullah Bostancı’da, “Barınma sorununun çözümlenmiş örnekleri Manisa ve Edirne’de var. Ağustos 2017’de Sosyal Sorumluluk Projeleri dahilinde Edirne’yi ziyaret ederek konu hakkında bilgiler edinmiştik. Ancak Karadeniz Ereğli’de TOKİ, sadece barınmak anlamında değil. Aynı zamanda TOKİ alanı içerisinde atölye ve dükkan tarzı yerlerin olmasını istiyoruz. Derneğimizin bünyesinde çeşitli branşlarda onlarca sertifikalı gencimiz var. Böylece, Romanların bir arada yaşadığı bloklarda barınma sorununun çözülmesi ile birlikte her aileden en az bir kişi de çalışarak, üretecek. Burada pilot bölge düşüncemiz var. Şimdiye kadar yaptığımız görüşmelerde genellikle olumlu yanıtlar aldık. İnşallah siz vekillerimizin de destekleri ile hep birlikte başarırız” şeklinde konuştu.     

BAKAN İLE BİZZAT GÖRÜŞECEKLER

Talepleri dikkatlice dinleyen AK Parti Zonguldak Milletvekili Çaturoğlu,”Bu sonuçta Sosyal Sorumluluk Projesi olacak. Ancak, konuyla ilgili esas Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilgilenmektedir. Çünkü finansmanı bu Bakanlık tarafından sağlanmaktadır. İzlenecek yolda sizlere yardım edeceğiz” diye konuştu.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar’da, “Konuyla ilgili önerim şudur; Bizim aracılığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile bir görüşme ayarlayalım. Ardından Zonguldak Valiliği ile de görüşelim. Karadeniz Ereğli’de bu yapılırsa arkasından Bolu ve Düzce’de gelir. İmkanlarım dahilinde sizlere destek vereceğim” ifadelerine yer verdi.   

Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkan Yardımcısı Şeref Koçak’da muhabirimize yaptığı değerlendirmede günlerdir Ankara’da olduğunu söyleyerek; “Birkaç gündür Ankara’da vekillerimiz ile Batı Karadeniz Romanlar Derneği adına ön görüşmeler yaparak, yapılacak ziyaret programını belirledik. Çalışmalarımız sonuç alıncaya kadar devam edecek. Geçen sene geniş kapsamlı projelere imza attık. Ereğli’de üç gün süren festival havasında şenlikler, Ereğli’de çalıştay, Edirne’de üç gün süren sosyal ve kültürel etkinlikler, ziyaretler, toplantılar, gerçekleştirdik. İstanbul’da büyük Roman Çalıştayına katıldık. Eğitim, istihdam konularına da değindik. Beş gün süren Makedonya gezimiz oldu. Orada da ziyaretler ve görüşmeler yaparak, Romanlara yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi edindik. Yaptığımız çalışmaları da anlattık. Bu etkinliklerimizin çoğunda Bolu ve Düzce Roman Dernekleri yönetimleri, Konfederasyon Genel Merkezi Başkanlığı ile hareket ettik. Roman Birliği olma yolunda ilerliyoruz. Bu süreçte bizlere destek veren, yerel yöneticilere, yetkililere, milletvekillerine, emekleri bulunan yönetim kuruluna ve üyelerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.     

Kocaeli-İzmit’te kurulan Romanlar Konfederasyonu Genel Merkezi’nin Başkanı Ahmet Çokyaşar, Düzce Romanlar Sosyal Kültür ve Yaşatma Derneği Kurucu Başkanı İhsan Gün, Düzce Romanlar Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Sibel Gün Çabuk, Bolu Romanlar Sosyo-Kültürel Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Umur Can Soydan, Bolu Genç Romanlar Dernek Başkanı İsmail Demir’de, TOKİ konusu ve projeleri konusunda, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, AK Parti MKYK (Merkez Karar Yürütme Kurulu) Üyesi Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün ile AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ile görüş-alışverişinde bulundu.

4 Nisan Çarşamba, TBMM’de saat 12:15’de başlayan ziyaretler zinciri saat 18:00’da sona ermesinin ardından, 25 kişilik grup, Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüsle Karadeniz Ereğli’ye hareket edildi.

11 NİSAN’DA KÜLLİYE’ de OLACAKLAR

Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı E. Kazım Adak, 11 Nisan 2018 Çarşamba, Ankara- Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki programa katılacaklarını söyledi. Daha önce 8 Nisan Pazar olarak açıklanan ziyaret tarihinin 11 Nisan olarak değiştiğini belirten Adak, Külliye’de, TOKİ konusunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve imkan bulunabilirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kısa görüşme yapılabileceğine de vurgu yaparak, günler öncesinden isimleri bildirilenlerden oluşan heyetin Külliye’deki programa katılacaklarını, kontenjan sayısında değişme olabileceğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar
 • Abdullah BOSTANCI
  9 Nisan 2018 Pazartesi 09:09

  Dernek faaliyetlerimizde ve toplumsal projelerimizde bizlerin her daim yanında olan ve desteklerini esirgemeyen değerli gazeteci kardeşim Timuçin ÖZAT a ve YENİ HABER AİLE sine ve Fedai KAÇAR kardeşime hususen teşekkür ederim.Selam ve saygılarımla.

 • Akiff
  6 Nisan 2018 Cuma 12:06

  BU TOKİ NEREYE YAPILACAK YER BELLİ Mİ ??

 • ÜMİTT
  5 Nisan 2018 Perşembe 21:06

  başarılarınız daim olsun bölgenin en hareketli oluşumu...

 • Kadir
  5 Nisan 2018 Perşembe 17:38

  VOVVV MECLİS, KÜLLİYE ÇOOOKK GÜZEL HER DERNEK BÖYLE ÇALIŞSA... ONLARCA TABELA DERNEĞİ VAR KDZ. EREĞLİ DE

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz