Osmanlı Döneminde de yaşanmıştı

Osmanlı Döneminde de yaşanmıştı
8 Ekim 2018 Pazartesi 18:37

Derleme: Timuçin ÖZAT/Yenihaber

NASA’dan gelen ve bazı İngiliz uzmanlar tarafından desteklenen araştırma sonuçlarına göre, Kuzey Yarı Küre’nin önümüzdeki aylarda şiddetli hatta, “Mini Buz Çağı”nı andıran ağır kış koşullarının etkisine girebileceği öngörülüyor. Bu doğrultu da ılık kış gösteren mevsimsel tahminlerin değişmesi de gündemde…

Haber Merkezi - 2020’li yıllarda etkisini göstermesi beklenen ve 18. (XVIII)  yüzyılda, Amerika,  Avrupa ve o dönem Osmanlı’nın yönetiminde olan Türkiye ve çevresini etkileyen “Mini Buz Çağı” nın bir benzerinin tekrar yaşanabileceği yıllardır bilimsel makalelerde yer alıyordu.

Konuyla ilgili araştırma haberi yapan gazetemizin muhabiri, 01 Ağustos 2018 tarihinde, “Doğa alarm veriyor” başlığı ile yayımlamıştı.  

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) kaynaklı haber hafta sonu birçok ülkenin gündemine düştü. Birkaç yıl sonra başlaması beklenen soğumanın son yapılan gözlem ve araştırmalar bazında çok daha erken hatta önümüzdeki aylarda başlayabileceğine dikkat çekilerek, Mini Buzul Çağını andıran soğuklara karşı hazırlıklı olunması gerektiğinin altı çizildi. Bu durumun Türkiye’yi de etkilemesi bekleniyor. Osmanlı Döneminde etkili olan benzer hadisede, çetin kış koşullarının uzun sürdüğü, Haliç’te tam boğazda da kısmi donma olduğu biliniyor. Benzer olayın önümüzdeki yıllarda da olabileceği öngörülüyor ancak etkisinin birkaç ay sonra başlayabileceği NASA İklim Bilimcileri tarafından resmen açıklandı.   

Türkiye'nin özellikle kuzey ve iç kesimlerinde kalıcı kar örtüsü ve buzlanmanın süresinin uzayacağı tahmin edilmektedir. Defalarca tekrarlanan bu durum sonucunda; onlarca yıl boyunca kış mevsiminin uzun ve sert geçtiği kayıtlarda yer alıyor. Uzmanlar, bu döngünün normal olduğunu da belirtmektedir.

UZAY ÇAĞI'NA "MİNİ BUZUL ÇAĞI SOĞUKLARI"NIN DAMGA VURMASI BEKLENİYOR

NASA yetkilileri tarafından yapılan açıklama şu şekilde;Yaz sezonu birçok ülkede aşırı bazı ülkelerde de rekor sıcaklarla tamamlandı.Kısa süre içinde, tarihi bir soğuklar yaşanacak ve çok sayıda ülke bu durumdan etkilenecek. Hatta bu soğuklar, içinde olduğumuz Uzay Çağı’nın ‘Buzul Çağı’ olarak anılmasına yol açacak kadar etkili olabilecek.”

Uzmanlar, Güneş’in en dış katmanında oluşan Güneş lekelerini ve Dünya’nın en üst atmosfer tabakası Termosfer’i inceledi. Termosfer’in soğuyup daraldığı, Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğu belirlendi.

Bunun anlamı ise, 11 yıllık dönemler halinde azalıp çoğalan bu lekeler, iklim koşullarında belirleyici rol oynuyor. Lekelerin az gözlenmesi veya hiç gözlenmemesi, Dünya’nın sıcaklık seviyesini etkiliyor.

Termosfer Güneş’teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısınıyor, az olduğunda soğuyor. Uzmanlar, Güneş’te benzer bir uyku evresine 18’inci yüzyılda rastlandığını ve o dönemin tarihe, “Mini Buzul Çağı” olarak geçtiğine dikkati çekerek,  “Süreç böyle devam ederse, birkaç ay içinde Uzay Çağı’nın rekor soğuklarına hazırlıklı olmalıyız. Bazı ülkelerde soğukluk rekorları yenilenebilir.” 

Öte yandan,  İngiliz Meteoroloji Dairesi’yle prestijli iklim araştırma çalışmalarıyla tanınan East Anglia Üniversitesi bilimcileri, 2012 yılında Küresel Isınma’ nın yerini önümüzdeki yıllarda Soğuma Evresi’nin alacağını Dünya kamuoyuna açıklamışlardı.

NASA’nın açıklaması bazı İngiliz uzmanlar tarafından da desteklendiği öğrenildi. Gelecekte İngiltere ve İrlanda başta olmak üzere Kuzey Avrupa ülkelerinin ikliminin Sibirya’yı andıracağı tahmin ediliyor. 18’inci yüzyılda yaşanan soğuma Avrupa’da da etkili olmuş, birçok büyük nehir ve gölü uzun süre dondurmuş, metrelerce kar yağışlarına sebep olmuştu.   

Yorumlar
 • Nedim
  10 Ekim 2018 Çarşamba 21:25

  GÜNEŞ 153 MİLYON KM ÖTEDE UFOLAR NASIL GÖZÜKECEK HEM NE ALAKASI VAR

 • Ercan Akşın
  8 Ekim 2018 Pazartesi 22:02

  Birşey olmaz, güneşin orda ufolar cirit atıyor, sizin haberiniz yok! Bari neden leri öğrenin!

 • Akiff
  8 Ekim 2018 Pazartesi 18:58

  BU KONU ZATEN YILLARDIR GÜNDEM DE 2020- 2030 YILLARI ARASINDA DİKKAT ÇEKİLMİŞTİ 2040 TA DİBE VURACAKTI TABİİ DEĞİŞEBİLİR TAHMİNLER ANCAK YILLARDA KONU BENZER PEK DEĞİŞİM YOK HATTA ÖNE GELDİĞİ DE SÖYLENİYOR HABERE GÖREE

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz