BAŞKAN POSBIYIK, ‘KUTSAL İTTİFAK’ VE ADAYLIĞI HAKKINDA AÇIKLAMADA BULUNDU

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık,  CHP yönetiminin kendisini aday yaptırmamak için çalıştığını belirterek; “Taş Devri Kafe’de toplantı yapıp plan yapıyorlar. ‘Genel Merkez Halil Posbıyık’ın üzerini kırmızı kalemle çizdi’ diye yayıyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu 2 defa aradı, kendisine sordum, buradaki yönetim üzerimi çizdiniz diye konuşuyor diye, çok sinirlendi. Kamyon garajıyla ilgili çıkartılan gürültü arsa satışıyla ilgili değil, kaotik ortam oluşturup Halil Posbıyık’ı aday yaptırmamak.

BAŞKAN POSBIYIK, ‘KUTSAL İTTİFAK’ VE ADAYLIĞI HAKKINDA AÇIKLAMADA BULUNDU

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık,  CHP yönetiminin kendisini aday yaptırmamak için çalıştığını belirterek; “Taş Devri Kafe’de toplantı yapıp plan yapıyorlar. ‘Genel Merkez Halil Posbıyık’ın üzerini kırmızı kalemle çizdi’ diye yayıyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu 2 defa aradı, kendisine sordum, buradaki yönetim üzerimi çizdiniz diye konuşuyor diye, çok sinirlendi. Kamyon garajıyla ilgili çıkartılan gürültü arsa satışıyla ilgili değil, kaotik ortam oluşturup Halil Posbıyık’ı aday yaptırmamak.

BAŞKAN POSBIYIK, ‘KUTSAL İTTİFAK’ VE ADAYLIĞI HAKKINDA AÇIKLAMADA BULUNDU
27 Eylül 2023 - 17:17

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık,  CHP yönetiminin kendisini aday yaptırmamak için çalıştığını belirterek; “Taş Devri Kafe’de toplantı yapıp plan yapıyorlar. ‘Genel Merkez Halil Posbıyık’ın üzerini kırmızı kalemle çizdi’ diye yayıyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu 2 defa aradı, kendisine sordum, buradaki yönetim üzerimi çizdiniz diye konuşuyor diye, çok sinirlendi. Kamyon garajıyla ilgili çıkartılan gürültü arsa satışıyla ilgili değil, kaotik ortam oluşturup Halil Posbıyık’ı aday yaptırmamak. Allah bana sağlık verdiği müddetçe Ereğli için kötü düşünen bu kişilerle mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kamyon garajı, 4 red oyu veren meclis üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı telefon görüşmeleri ve CHP Ereğli İlçe Başkan ve bazı yöneticileri ile yaşadığı olayları anlattı, adaylığı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
CHP Genel Merkezince kendisinin kırmızı kalem ile çizdirildiğine yönelik söylemleri duyduğunu bunun ile ilgili de Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na bizzat sorduğunu anlatan Başkan Posbıyık'ın açıklamaları şu şekilde:

"ZONGULDAK'TA YER SATTILAR, SES SEDA YOK"
"Polemik konusu oldu bir yer satışı. Yer satmaktaki amacımız belediyeler sıkıntıya düştüğü zaman yerlerini satabilirler. Daha yeni Zonguldak'ta yer sattılar, ses seda yok. Biz yer satmaya kalktık belediye meclis üyelerinden de bazıları AK Partililer ile birlikte ortak oy kullandılar. AK Parti ve CHP Ereğli'de ittifak yaptı. Genel Başkan da bana kızıyor bunu nasıl yaparlar diye.

-İNŞAAT YAPMA ALANI 4 BİN METRE KARE-
20 Dönüm diyorlar bilmem ne inşaat yapma alanı yaklaşık 4 bin metre kare 4 katlı. Yani hiç olmazsa kamuoyuna basın yaydığı zaman doğru bilgi sahibi olurlar. Burası 20 dönüm falan değil 9 bin 157 metre kare, karayollarından 25 metre çekiyor diğer taraflardan 5'er metre çekiyor ve geriye 4 bin metre kare taban alanı kalıyor. Belediye meclisi satış kararı alamaz, satış izni verir. Belediye başkanına belediye meclisinden karar satış yetkisidir. Derki belediye başkanına meclis buranın satış yetkisini sana verdim der, başkan yetkiyi alır ister hemen ister bir sene sonra satışı yapılır. Satışlar encümenden yapılır, belediye meclisinden satış yapılmaz, böyle bir dünya yok. Herkes yazıyor. Aynı zamanda bu satış yaptığınız zaman encümene gider belediye de metre kare fiyatını kendisi biçemez. Resmi yazı ile TSO'ya yazar, böyle bir yerimiz var, bunun metre karesi sizin hesaplamanıza göre nedir der, 4 ekspertize gönderir. Gelen fiyatların ortalaması alınır. Çıkan fiyatı muammen bedel olarak ortaya sürer. Bu işler öyle kolay değil hemen ağır cezaya gönderiverirler. Belediye zor durumda kaldıysa, işçinin, memurun maaşını ödeyemiyorsa yerini satar. Bu bölge 30 yıldır bu vaziyette, içerisinde bazen 8 bazen 20 tane tır görürsünüz. Bir tane gündüz nöbet tutan kişi vardır adamın dahi maaşını çıkartamıyoruz. Mahalle halkı şikayetçi burada içki içilip kötü madde kullanıldığı için.

-4 ÜYE İTTİFAK YAPTI-
Bütün bunlar belediye meclisinden 4 üyenin AK Parti ile ittifak yapmasının sebebi asla yerin satılıp satılmaması değil. Şimdiye kadar yüzlerce yer sattık aynı meclis üyeleri oy verdiler şimdi ilk defa red için el kaldırdılar bunun bununla alakası yok. CHP yönetiminde veya yönetim çevresinde Halil Posbıyık aday olmasın diyorlar. Ereğli'de daha evvel sıfatlarını saymıştım, 9 kişilik bir grup var. Bunlar Ereğli'de kaos ortamı yaratmak istiyorlar, Halil Posbıyık'tan zırnık alamıyorlar, Ereğli'deki çıkarları için buraya Halil Posbıyık'ı dışlayıp A, B, C partisinden nereden olursa olsun bir adamı oraya oturtup gerekli işlemleri yaptırmak istiyorlar. Samimiyetimle söylüyorum, Ereğli'de bir ortam yaratmaya çalışılıyor. Bunun nedeni belli başka bir şey değil. Allah bana sağlık verdiği takdirde bunlarla mücadele edeceğim, bunlara alan bırakmam. Beni tanıyanlar tanır, Ereğli'yi sıkıntıya sokturmam. Dolayısıyla bu mücadele devam edecektir. Bu işin özü odur, yer satma meselesi değil Halil Posbıyık'ı aday yaptırmama meselesidir.

"ADAY YAPMAK İSTEMİYORLAR AÇIKÇA DA SÖYLÜYORLAR"
CHP'lilerle bir sorunum yok, CHP'li yönetimi ve onun çevresindeki yandaşları ile bir sorun var. Beni aday yapmak istemiyorlar, bunu da açık açık söylüyorlar. 'Genel Merkezde kırmızı çizgiyi yedi aday olamaz' diyorlar. İşin garibi de ben Genel Merkezle, Kılıçdaroğlu 2 defa aradı, Ahmet Akın, 8-10 defa aradı, disiplin kurulu hergün arıyor. Kılıçdaroğlu beni aradı, 'Halil bir şey duydum ne oldu Ereğli'de?' dedi. Dedim, 'Efendim Ereğli'de CHP'li 4 üye AK Parti ile kutsal ittifak', dedi ki 'ne demek kutsal ittifak' bende, 'Ben öyle söylüyorum. Aleyhimize oy kullanıldı, AK Partiyi zafere götürdü' dedim. 'Olur mu öyle şey? Senin kaç tane meclisin var, diğerlerinin ne kadar üyesi var, nasıl oluyor?' dedi. 'Onlar gitsinler' dedi, 'ben gitsin diyince gitmezler, sıkıntınız, problemleriniz olduğu için sizi aramadık. Ben tüm evrakları gönderdim. Netice bekliyorum' dedim. 'Ereğli'de yapılan CHP'nin ilk tarihi vakadır, olmaması lazım' dedik. Peşinden de 'bunların amacı bu değil amaçları Halil Posbıyık'ı belediye başkanı yaptırmak istemiyorlar. Bir takım gruplarla anlaşmış, CHP yönetimi için söylüyorum, beni genel merkezde siz beni çizmişsiniz öyle diyorlar' dedim. Sinirlendi, bir takım şeyler söyledi. 'Haddimi aşmayayım ama Ereğli Belediye Başkanlığını CHP üyelerini yan yana da getirse alamaz ben sempati oylarla alıyorum' dedim o da 'biliyorum, onu anketlerden izliyorum' dedi. Genel Başkan da böyle konuşuyor.

-İLÇE BAŞKANI VE MECLİS ÜYESİ HAKARET ETTİ-
4 Kişinin evraklarını gönderiyoruz mutlaka ihraç olacaklar. Demokrasi varsa, demokratik bir ortam varsa, İl Disiplin Kurulu Ankara'ya gitmesini istedi. Bir vaka yok dedi, Ankara'ya gitti. Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ile sürekli görüşüyoruz. Eğer demokrasi varsa eğer demokrat bir parti ise bu arkadaşlar kesin ihraçla gönderilecekler. Yoksa bu partide huzur kalmaz, kimse bu partide demokrasi var diye kimse inanmaz. Beni CHP İlçe yönetimi rahatsız ediyor hepsini demiyorum özellikle ilçe başkanı grup toplantısında bana yaptığı saygısızlığı ve hakaretleri unutmayacağım. Bu kadar yıllık belediye başkanıyım bir ilçe başkanı, bir belediye başkanına bir de meclis üyelerinden biri çok saygısızca hareketlerde bulundular. Siyaset böyle olmaz, memleket gidiyor, insanlar aç, hergün bana geliyorlar iş istiyorlar. Bunlar halen daha il başkanı kimi yapalım, Halil Posbıyık'ı gönderelim, böyle bir örgüt olmaz, böyle demokrasi olmaz, böyle CHP'lilik olmaz. Allah bana sağlık verdiği müddetçe aday olmak için çalışıyorum. Beni illa yapmayacaklarsa canları sağolsun. Saygılarımı sunar hürmet ederim. Halil Posbıyık, Allah'ın verdiği güçle A, B, C planı vardır. Plan yapmayı iyi bilirim. Hatırlarsanız Fazlı Erdoğan’a güreş planları yapıyordum, kündeyle yere yıkıyordum. Çok bende plan.

-TAŞ DEVRİ KAFE’DE TOPLANIP, PLAN YAPIYORLAR-
Ben belediye başkanlığına bu sefer adaylığımı koymayabilirdim. Eğer bu 9 kişilik kötü niyetli insanlar Ereğli halkıyla oynamaya kalkmasaydı ben artık 25 sene yaptım, bu işin şanını, şerefini yaşadım, acılarını yaşadım mahkemeleri gördüm aday olmazdım ama yeni nesilden dikkat ederseniz politikacı çıkmıyor, çok nadir. Maalesef güçlü olanlar Taş Devri Kafe’de toplanıyorlar planlar yapıyorlar. Daha iki gün evvel yine toplandılar. Ben bunu söyledikçe bazı patronların gazetecileri de kızıyorlar aleyhimde yazı yazıyorlar, anlıyorum. Ama Ereğli’nin aleyhine iş yapanla sonuna kadar her türlü riski alırım mücadele ederim. Etmeye de devam ediyorum. Yeniden platformlar kurabilirim. Sessiz kal dediniz bakın başımıza neler geldi artık sessiz kalmam. Ne demek istediğimi anlayan anlar.."
 

Bu haber 1296 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum