KAR-FIRTINA-YAĞMUR UYARISI!

HARİTA UYARI KODLARIYLA DOLDU

DİKKAT!!!

Ilık havanın üzerine Balkanlar’dan soğuk hava giriş yapıyor. Birçok il ve ilçe için kuvvetli yağmur, yoğun kar, fırtına uyarısı yayınlandı. Ülke haritasının büyük bölümü sarı ve turuncu uyarı-tehlike kodlarıyla donatıldı. Soğuk dalga Trakya’dan giriş yapacak.

Haber Merkezi – Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yarı üstüne uyarı yapıldı. Sarı ve turuncu kodlarla yalpan uyarılar, batı bölgelerden itibaren yurt genelini kapsıyor. 27-28 Ocak (Çarşamba-Perşembe) tarihlerine dikkat çekiliyor.

15-19 Ocak arası etkili olan yoğun kar yağışlarının ardından sıcaklıklar güneyli hava akımlarıyla hızla artarak, batı bölgelerden itibaren ortalamaların üzerine çıktı.

Günlerdir etkili olan lodos ve beraberinde gelen kuvvetli yağmurlar, Kıyı, Ege, Batı Akdeniz, Marmara’nın güney ve batısında etkili olurken, ılık ve yağışlı havaya ilave olarak 26 Ocak’ın 27 Ocak’ı bağlayan gece saatlerinden itibaren Balkanlar’dan gelecek soğuk ve yağışlı dalga Trakya’dan giriş yapacak. Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kuzeye dönecek ve kuvvetli esecek rüzgarlar sıcaklıkların hızla azalarak yağışların karlakarışık yağmur ve kara dönmesi bekleniyor. Trakya’nın son yılların en yoğun kar yağışını alması bekleniyor.

Soğuk ve yağışlı sistem yurt genelinde yer yer etkili olacak. 29 Ocak Cuma doğu bölgelerde etkili olduktan sonra terk etmesi beklenen soğuk dalganın ardından batıdan itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkili olması bekleniyor. Ayrıca, hafta sonu sıcaklıkların hızla artarak ortalamaların üzerine çıkacağı kaydedildi.

İÇ ve YÜKSEKLER KAR

Marmara, Ege, Karadeniz Bölgelerinin iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kara çevirecek yağışlar, Marmara ve Batı-Orta Karadeniz kıyılarında yağışların karla karışık yağmura, iç ve yüksek kesimlerinde kara çevirmesi bekleniyor.

Ereğli-Zonguldak yolunda zaman zaman kuvvetli kar beklenirken, kırsal kesimde ve yükseklerde örtü yapacak şekilde etkili olacağı tahmin edilmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞLAR

27 Ocak Çarşamba özellikle, Batı ve Orta Akdeniz, Göller Yöresi, Ege Bölgesi Geneli, Trakya başta olmak üzere Marmara’nın batısı ve güneyinde su baskınına neden olabilecek yağmur, iç ve yüksek kesimlerde de kuvvetli-yoğun kar uyarısı yayınlandı.

TRAKYA’YA KAR FIRTINASI UYARISI!

Yapılan son değerlendirmelere göre; Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece saatlerinden sonra Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ'ın iç kesimlerinde görülecek olan kar yağışlarının yoğun (20-40 cm) olarak gerçekleşmesi beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı olarak ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ve tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

RÜZGARIN HIZI 50-70-90 KM ARASI

Rüzgarın, 27 Ocak Çarşamba akşam saatlerine kadar, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de güney yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-70 km/sa), yarın (Çarşamba) Marmara'da kuzey, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde güney yönlerden fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (60-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DENİZLERDE FIRTINA!

Batı Karadeniz’in batısında rüzgarın, yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatı yönlerden etkisini artırarak 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın; yarın (Çarşamba) akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Marmara’da rüzgarın, yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde kuzey ve kuzeydoğudan, batısı kuzeybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın; öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.


Batı Akdeniz’de rüzgarın; yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren güney ve güneydoğudan, öğle saatlerinden itibaren batısı ile akşam saatlerinde geneli güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın; Perşembe günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ!

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ZEHİRLENME UYARISI!

Kuvvetli şekilde etkili olan güneyli rüzgarlar özellikle Lodos’a karşı sobaların yatmadan önce tamamen söndürülmesi gerektiği uyarısında bulunuldu.

Haber: Timuçin ÖZAT


Bu video 10017 defa izlenmiştir..

YORUMLAR

  • 2 Yorum