“YEREL BASININ NE ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ; “Bugün Yerel Basına Sahip Çıkmayacaksak, Ne Zaman Sahip Çıkacağız, Öldükten Sonra Mı!”dedi.

“YEREL BASININ NE ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ; “Bugün Yerel Basına Sahip Çıkmayacaksak, Ne Zaman Sahip Çıkacağız, Öldükten Sonra Mı!”dedi.

“YEREL BASININ NE ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”
21 Temmuz 2019 - 14:55

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yerel gazetelerin resmi ilanlarının, 1 Temmuz itibariyle borcu yoktur yazısı verilmediği taktirde, kesintiye uğratılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yerel basının zaten zor koşullarda çalıştığını ve ekonomik olarak ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirten Yavuzyılmaz, bu kesintilerin basının yaşam mücadelesine büyük bir darbe vuracağını ifade etti. Resmi ilan kesintilerinin kriz sonuna kadar ertelenmesinin önemine vurgu yapan Yavuzyılmaz ayrıca Belediye Meclisi Toplantılarının sonuçlarının da yerel gazetelerde resmi ilan olarak yayınlanmasını ve buradan da yerel gazetelere ekonomik gelir sağlanmasını önerdi.
 
Yavuzyılmaz’ın açıklaması şöyle:
“Ülkemizin her şehrinde yerel basın büyük bir borç batağı içinde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Gazete patronları gazetesini çıkaramaz noktaya geldiği gibi değerli gazeteci kardeşlerimiz de işsizlik tehdidi altında mesleklerini icra etmeye çalışıyorlar. Sadece son bir haftada ekonomik nedenlerden dolayı Türkiye’nin çeşitli illerinde çok sayıda yerel gazete kapandı.
 
Yerel basın kağıt zamları, ekonomik daralma, girdi maliyetlerindeki artış gibi çok sayıda sıkıntıyla boğuşurken ekim ayında meclise gelecek olan Yargı Reformu paketiyle birlikte icra ilanlarının gazetelerde yayınlanması zorunluluğunun kaldırılacak olması da yerel gazeteleri tamamen bitirme noktasına getirecektir.
 
Yerel basın kentlerin gözü, kulağı, sesidir.
 
Bugün yerel basına sahip çıkmayacaksak,  ne zaman sahip çıkacağız, öldükten sonra mı!
Yerel basın kuruluşları susturuluyor, yaşam hakları ellerinden alınıyor, kapatılıyor, adete yok edilmek isteniyor.
 
Hem demokrasi için hem ifade özgürlüğü için hem de kentler için yerel basın çok kıymetlidir. Gazeteler bir yandan krizden çıkış yolu ararken, bir yandan da AKP hükümeti boş durmuyor, bu gazetelere yeni bir darbe vurma hazırlığı yapıyor.
AKP tarafından icra-iflas ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmamasına yönelik kanun teklifi getirilmesi planlanıyor. Bu teklif yasalaşırsa Anadolu basını tamamen yok olacaktır.
 
Resmi İlan alan gazetelerden 1 Temmuz itibarıyla “Borcu Yoktur” yazısı istenmiştir ve borcu olan gazetelerin ilan gelirleri kesilmeye başlanmıştır. Borcu yoktur yazısı isteği; ekonomik krizden çıkıncaya kadar yeniden ertelenmelidir. Aldığı resmi ilanların parası borçlarına kesilirse yerel gazeteler zaten sponsor bulmakta zorlandıkları için kapılarına kilit vuracaktır.
Borcu yoktur yazısının ertelenmesi, kesintilerin ortadan kaldırılması ve icra ilanlarının yayınlanmaya devam etmesinin dışında Belediye Meclisi Toplantıları kararlarının da yerel basına resmi ilan şeklinde verilmesi ve yerel basına buradan da ekonomik kaynak sağlanması gerekmektedir. Yerel basına sahip çıkmak, demokrasiye sahip çıkmaktır!”
 

Bu haber 404 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum